شایع ترین بیماری های زنان

زنان بخش مهمی از هر جامعه را تشکیل می‌دهند و توجه به سلامت آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از مواردی که به سلامت این قشر از جامعه کمک می‌کند افزایش اطلاعات و آگاهی آنهاست و همین امر لزوم برنامه‌های آموزشی برای زنان را می‌رساند.

سرطان تخمدان

یکی از شایع‌ترین بیماریهای زنان بیماری سرطان تخمدان است. این بیماری با عنوان قاتل خاموش شناخته شده است. علایم شایع این بیماری معمولا زمانی بروز پیدا می‌کنند که بیماری شدت زیادی یافته است. از علایم شایع این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نفخ شکم
  • درد در ناحیه شکم
  • مشکل در بلع غذا
  • تکرر ادرار
  • خستگی دایم

کارشناسان سلامتی به این موضوع تاکید می‌ورزند که زنان باید سالیانه به چک‌آپ بروند تا در صورت بروز هر مشکل سریعا برای رفع این مشکل اقدام کنند و هرگز اجازه ندهند که این بیماری به اوج خود برسد و مشکلات زیادی برای زنان به وجود بیاورد.

سرطان رحم

این سرطان یکی از بیماریهای زنان است که بیشتر در سنین جوانی بروز پیدا می‌کند. این بیماری معمولا در اثر جهش ژنتیکی در سلولهای رحمی رخ می‌دهد و اگر این بیماری به زودی تشخیص داده شود، قابل درمان است.از علایم این بیماری می‌توان به خونریزیهای غیر عادی، ترشحات واژن و درد شدید در ناحیه لگن اشاره کرد. شیوع این بیماری در سنین جوانی زنگ هشداری برای چک‌آپ سالیانه به شمار می‌رود.

سرطان پستان:

سرطان پستان از شایع ترین سرطانهای زنان در اکثر کشورهای دنیاست که اقدام سریع برای معاینه پستان و تشخیص  زود رس و درمان این بیماری حائز اهمیت می باشد معاینه بالینی پستان  نوعی معاینه فیزیکی پستان است که معاینه باید توسط ماما یا پزشک انجام شود.

بهترین زمان معاینه یک تا دو هفته بعد از  پایان دوره قاعدگی می باشد که clinical breast exam توسط ماما بدین ترتیب است که معاینه زیر بغل – هر دو سینه – ناحیه ترقوه به منظور ارزیابی تغییراتی در سایر سینه – تغییرات پوستی با علایم  آسیب یا عفونت مانند کبودی – قرمزی صورت  می گیرد معاینه می شود . معاینه  فیزیکی پستان در کنار ماموگرافی سینه انجام می شود تا احتمال سرطان در یک خانم بررسی شود .

معاینه بالینی پستان بخشی از معاینات روتین است که شما برای چکاب آن را  انجام خواهید داد و در مورد اینکه چند وقت یکبار برای معاینه فیزیکی پستان به ماما مراجعه کنید باید با ایشان مشورت نمایید .

آندومتریوز

آندومتریوز یکی از بیماریهای زنان به شمار می‌رود و از هر 10 زن 1 یک زن به این بیماری مبتلا می‌شود. در این بیماری بافت رحمی در خارج از حفره رحم رشد می‌کند و سبب بروز کیست و درد در هنگام رابطه جنسی می‌شود.همین امر لزوم چک‌آپ سالیانه زنان را می‌رساند.

پوکی استخوان

یائسگی یکی از روندهای طبیعی بدن زنان است که طی آن دوره قاعدگی برای همیشه قطع می‌شود. در این دوره تراکم استخوان در بدن کاهش پیدا می‌کند و سبب بروز شکستگی می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهند که تقریبا از هر دو زن یک زن به بیماری پوکی استخوان دچار می‌شود به همین دلیل این بیماری یکی از بیماریهای زنان است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

لزوم اهمیت به سلامتی زنان

سازمان بهداشت جهانی بر لزوم اهمیت سلامتی زنان و جلوگیری از بیماریهای زنان تاکید می‌ورزد. این سازمان به این موضوع اشاره می‌کند که باید زمینه برای تمامی زنها فراهم شود تا بتوانند سلامتی خود را سالیانه بررسی کنند.

علاوه بر بیماری ذکر شده بیماری های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند. برای آگاهی از این بیماری ها و همچنین درمان آن ها می توانید به صورت حضوری به مطب ما مراجعه کنید و یا اینکه سوالات خود را به صورت غیر حضوری از ما بپرسید.

آخرین مقالات

سوالات خود را بپرسید