معاینات دوره ای پستان

سرطان پستان از شایع ترین سرطانهای زنان در اکثر کشورهای دنیاست که اقدام سریع برای معاینه پستان و تشخیص  زود رس و درمان این بیماری حائز اهمیت می باشد معاینه بالینی پستان  نوعی معاینه فیزیکی پستان است که معاینه باید توسط ماما یا پزشک انجام شود.

بهترین زمان معاینه یک تا دو هفته بعد از  پایان دوره قاعدگی می باشد که clinical breast exam توسط ماما بدین ترتیب است که معاینه زیر بغل – هر دو سینه – ناحیه ترقوه به منظور ارزیابی تغییراتی در سایر سینه – تغییرات پوستی با علایم  آسیب یا عفونت مانند کبودی – قرمزی صورت  می گیرد معاینه می شود . معاینه  فیزیکی پستان در کنار ماموگرافی سینه انجام می شود تا احتمال سرطان در یک خانم بررسی شود .

معاینه بالینی پستان بخشی از معاینات روتین است که شما برای چکاب آن را  انجام خواهید داد و در مورد اینکه چند وقت یکبار برای معاینه فیزیکی پستان به ماما مراجعه کنید باید با ایشان مشورت نمایید .

 

معاینه بالینی چیست؟

معاینه بالینی پستان یا clinical breast exam و یا CBE نوعی معاینه فیزیکی پستانها است که معاینه پستانها توسط پزشک انجام می شود. معاینه فیزیکی پستانها در کنار ماموگرافی سینه انجام می شود تا احتمال سرطان پستان در یک خانم بررسی شود.

معاینه بالینی سینه یا پستان بخشی از معاینات روتینی است که شما برای چکاپ آن را انجام خواهید داد. در مورد این که چند وقت یک بار باید برای انجام معاینه فیزیکی پستانها به پزشک مراجعه کرد

معاینه فیزیکی پستانها به چه دلیل انجام می شود؟

  • یافتن توده و یا تغییری در پستانها که می تواند نشانی از مشکلی جدی مانند سرطان پستان باشد.
  • چک کردن سایر مشکلات پستانی که می تواند به درمان های بیشتر نیاز داشته باشد مانند فیبروآدنوما و یا ورم پستان.

 

برای انجام معاینه فیزیکی پستانها چه آمادگی های قبلی لازم است؟

در صورت بروز موارد زیر به پزشک متخصص زنان خود اطلاع دهید:

داشتن توده و یا بروز تغییری در پستان ها. این تغییرات می تواند شامل تغییراتی در ظاهر پستان و یا وجود ترشحات نوک سینه باشد.

در برخی خانم ها نوک پستان به داخل پستان فرو رفته است (نوک پستانهای فرورفته). در این خانم ها این نکته نرمال است اما اگر تا به حال چنین نبوده و فرد ناگهان متوجه این تغییر در نوک پستان شده باشد باید به پزشک خود اطلاع دهد.

داشتن درد در یکی از پستان ها مخصوصا اگر به درد دوران قاعدگی مربوط نباشد.

سایر مواردی که باید در معاینه پستانها به پزشک خود اطلاع دهید عبارت است از:

  • بارداری
  • شیردهی
  • داشتن ایمپلنت در پستان
  • انجام بیوپسی از پستان
  • پایان دوران یائسگی
  • استفاده از هورمون درمانی
  • سابقه خانوادگی در ابتلا به سرطان پستان

آخرین مقالات

سوالات خود را بپرسید